Výrastky na chrbtici spôsobujú alebo nespôsobujú bolesť chrbtice?

vyrastky-na-chrbtici

Ak niekoho začne bolieť v chrbte, tak zvyčajne zájde k lekárovi, ktorý ho pošle na rontgen. Snímok chrbtice často ukáže nález – výrastky na chrbtici.

Tento bežný jav, ktorý je súčasťou chrbtice už aj v mladom veku mnohých trošku vystraší. Domnievajú sa, že práve výrastky sú príčinou ich bolesti chrbtice. Ale je to naozaj tak?

TIP na unikátnu náplasť bez chemického liečiva pre akútne i chronické bolesti chrbtice >>> UŽ LEN JEDEN KLIK K NÁPLASTI

Aké výrastky poznáme?

Rozoznávame dva druhy výrastkov na chrbtici.

Prvým je výrastok, ktorý sa vytvorí na tele stavca nad vysunutou platničkou. Uvedený výrastok je kosterné tkanivo (kostička) v tvare zobáčika. V medicíne je tento chorobný stav pomenovaný “spondylóza (viz horný obrázok).

Druhým tipom výrastku je  tzv. osteofit  (viz horný obrázok), ktorý je výsledkom ukladania soli vápnika pri deformovaní predného pozdĺžneho väzu. Osteofit je kosterný výrastok, ktorý pripomína tŕň nepravidelného tvaru. Ak je počet osteofitov viac, tak sa táto chorobná zmena označuje medicínsky ako osteofitóza.

Prečo vôbec dochádza k vytvoreniu výrastkov?

Vytvorenie výrastku je výsledkom obranných mechanizmov organizmu s cieľom zabezpečiť stabilitu a fungovanie chrbtice.

Čo to vlastne znamená vám vysvetlím na príklade sedavého zamestnania.

Ak ste napríklad šoférom, tak pri šoférovaní dochádza k jednostrannému zaťaženiu chrbtice. Pri šoférovaní sa oslabuje sedací sval a brušné svaly a skrátia stehenné svaly a driekové svaly.

Svalová nerovnováha aj s gravitáciou spôsobujú väčšie zaťaženie na vaše medzistavcvoé platničky. Tie sa začínajú deformovať a ničiť.

Postupne dochádza k vysunutiu platničiek a vzniká nestabilita. Aby telo vyrovnalo tento nerovnovážny stav spúšťa kompenzačný (vyrovnávací) mechanizmus, ktorým je vytvorenie výrastku na tele stavca.

Náš organizmus má jednu skvelú vlastnosť. Vie sa prispôsobiť rôznym zmenám v pohybovom aparáte. Tzn. vie vo veľkej miere minimalizovať problémy, ktoré vznikajú vo vnútri organizmu.

Kosti sú veľmi zaujímavé, pretože sú schopné podľa potreby reagovať a meniť svoj tvar pod vplyvom rôznych vonkajších a vnútroných faktorov.

Kostnatý výrastok tela stavca je vlastne výsledkom práce mechanizmov kompenzácie ľudského tela.

Aké prejavy prítomnosti výrastkov poznáme?

Tvar a veľkosť výrastkov sú podmienené stupňom preťažovania chrbtice, kedy dochádza k vysunutiu platničky.

Výrastky na telách stavcoch môžu mať rôzny tvar alebo veľkosť. Môžu byť nepatrné tzn. nie sú dlhšie ako vyklenutie platničky.

Alebo sa výrastky susedných stavcov môžu zrásť  dohromady. Čiže stavce sa spoja a vtedy dochádza k zablokovaniu pohybu segmentu chrbtice.

Tvorba výrastkov vo väčšine prípadoch nemá žiadne prejavy a nie je potrebná špeciálna liečba.

Avšak existujú prípady, kedy výrastky môžu robiť problémy.

Napríklad výrastok môže zasiahnuť epidurálnu buničinu (pri pohybe chrbtice), kedy môžu vznikať zápaly alebo sa môže deformovať koreňový nerv miechy alebo vyvolať jeho natiahnutie resp. stlačenie.

Alebo pri výraznom zväčšení výrastkov  môže dôjsť k zúženiu miešneho kanálu.

Záver

Tvorba výrastkov na stavcoch chrbtice dovoľuje telu dosiahnuť relatívnej stability a nahradiť zhoršenú funkciu platničiek a tým relatívne obnoviť funkciu chrbtice.

Sú akousi dočasnou náhradnou súčiastkou ľudského organizmu v prípade poškodenia časti chrbtice ako je napríklad platnička.

Výrastky nemusia predstavovať v ich počiatočnom štádiu žiadne problémy pre organizmus, avšak pri zanedbaní liečby pokazených štruktúr chrbtice môžu vyvolať ďalšie poškodenia.

Preto ak boli u vás zistené výrastky nepodliehajte panike a prvým krokom ako zamedziť ich rastu by malo byť zabezpečenie výživy a správneho fungovania pohybového aparátu. Napr. vďaka rehabilitačnému cvičeniu.

TIP na výživu kĺbov a segmentov chrbtice >>> UŽ LEN JEDEN KLIK K VÝŽIVE

 

Komentáre