ZMIERNITE si svoje UTRPENIE z BOLESTI CHRBTA svojpomocne.
Stiahnite si e-knihu ZDARMA a odhaľte loptičkovú rehabilitačnú techniku, vďaka ktorej výrazne zredukujete napätie v chrbte.
ZMIERNITE si svoje UTRPENIE z BOLESTI CHRBTA svojpomocne.
Stiahnite si e-knihu ZDARMA a odhaľte loptičkovú rehabilitačnú techniku, vďaka ktorej výrazne zredukujete napätie v chrbte.
Oblasť krčnej chrbtice je najcitlivejšou časťou chrbtice.
Je to preto, lebo v oblasti krčnej chrbtice sa nachádza početné množstvo ciev, krčné tepny (viz dolný obrázok) a nervy. Rovnako dôležitú úlohu zohráva i rýchlosť prietoku likvoru tzv. likvordynamika.
Poznámka:
Likvor je mozgovo miešny mok, ktorý vypĺňa priestory v mozgu a v mieche. Ten sa pohybuje určitou rýchlosťou v priestore miechy a mozgu. Ak je tento prietok narušený tak výsledkom sú rôzne zdravotné problémy.
Zdravá krčná chrbtica má prirodzené prehnutie, ktoré sa v lekárskej terminológii označuje ako prirodzená lordóza . Vtedy nervy, cievy, krčné tepny a likvor v oblasti krčnej oblasti fungujú tak, ako majú bez chorobných prejavov.
A teraz si predstavte, čo sa začne diať, ak sa začnú deformovať štruktúry krčnej chrbtice.
Chorobné deformácie krčnej chrbtice začínajú negatívne pôsobiť na prúdenie mozgovomiechového moku (likvoru). Začnú sa v ňom hromadiť toxické látky, ktoré negatívne ovplyvňujú mozog (výsledkom môže byť napr. bolesť hlavy a iné chorobné prejavy spomenuté nižšie).
Často popri tom dochádza k stlačeniu chrbticovej tepny. Výsledkom je obmedzené zásobovanie krvi do mozgu. Ak sa ešte k tomu pridruží stlačenie miechy, následkom je podráždenie mozgovej kôry. Človek potom pociťuje nevysvetliteľnú nervozitu.
Takto sa ľahko môžete dostať do začarovaného kruhu rôznych ochorení.
Útlak koreňových nervov, chrbticovej tepny, zúženie miechového kanála, výrastky alebo vyklenutá platnička to sú štrukturálne poruchy, ktoré môžu vyvolať nasledujúce chorobné prejavy:
Pozn. : Na titulnom obrázku je podrobnejšie popísané, ktorý poškodený stavec má aké chorobné prejavy.
Ak vám boli zistené počiatočné resp. už pokročilé degeneratívne zmeny na krčnej chrbtici označené ako osteochondróza, tak by ste sa mali vyhýbať nasledovným terapiám:
Použitie hore uvedených terapií vám môže zväčšiť rozsah poškodenia štruktúr krčnej chrbtice.
Tu by ste sa mali zamerať najprv na terapie, ktoré upokoja vaše bolesti a stabilizujú krčnú chrbticu. Nasledujúce terapie vám môžu pomôcť redukovať deformácie krčnej chrbtice:
Pri štrukturálnych poruchách ako sú napr. vyklenuté platničky, zúžený chrbticový kanál alebo posunuté stavce je v prvom kroku potrebné zvoliť správnu stratégiu liečby zameranú na rehabilitáciu, výrazné odľahčenie, stabilitu chrbtice a komplexnú výživu.
Komentáre