Poruchy v oblasti krčnej chrbtice

Častými ťažkosťami v oblasti krčnej chrbtice sú blokády a syndróm zmrznutého ramena.

Blokáda vzniká kontrakciou svalov na jednej strane krku a zablokovaním stavcov v jednej pozícii. Pri blokáde môže dôjsť k vychýleniu alebo vytiahnutiu ramena vyššie oproti druhému ramenu.

TIP na unikátnu náplasť bez chemického liečiva pre akútne i chronické bolesti krčnej chrbtice >>> UŽ LEN JEDEN KLIK K NÁPLASTI

Pri blokáde je aj ten najmenší pohyb neskutočne bolestivý a dokonca človek nie je schopný otáčať krkom resp. hlavou.

Blokáda v oblasti krčnej chrbtice môže rovnako vyvolať aj pulznú bolesť hlavy. Pri blokáde sú svaly krčnej chrbtice stuhnuté a napäté čoho výsledkom je silná bolesť a strata pohyblivosti.

Zmrznuté rameno znamená výrazné obmedzenie pohyblivosti ramenného kĺbu. Často sa stáva, že kŕč v oblasti ramenných kĺbov môžu zapríčiniť aj stuhnuté alebo kontrahované svaly krku.

Často býva problém v tom, že svaly v prednej časti hrudníka (hlavne prsné svaly) sú skrátené a vzniká v nich väčšie napätie. Čím väčšie je napätie prsných svalov, tým väčšie je napätie svalov v hornej a strednej časti chrbta.

Výsledkom je nepríjemná bolesť, častá únava alebo pulzná bolesť hlavy.

Ako z toho von?

Aby sa svaly uvolnili je potrebné obnoviť riadny krvný obeh v postihnutých svalových tkanivách na základe príčiny, ktorá spôsobila tento stav.

Ak je problém pohybový aparát, tak je možné odstrániť blokády a syndróm zmrznutého ramena vďaka vhodnej pohybovej stratégii. Ak sú to psychologické faktory, tak je potrebné zvoliť tzv. Sarnovu stratégiu.

Akú pohybovú stratégiu zvoliť?

U mňa sa vždy osvedčila stratégia uvoľnenia prsného svalstva, ktoré je často skrátené. Vo väčšine prípadov stačil zo začiatku pravidelný dynamický strečing prsných svalov, predných deltových svalov a strečing rotátorovej manžety.

Pozn. : nerobil som strečing a ani rotačné cvičenia bočných krčných svalov, zadných krčných svalov a ani trapézov. Tieto svalové skupiny sa uvolnili ak získali potrebnú flexibilitu prsné a deltové svaly a manžeta.

Ešte som mierne posilňoval medzilopatkové svaly a pred samotným cvičením som naučil pacienta samomasáž s tenisovou loptičkou.

Aká je SARNOVA stratégia?

Túto stratégiu využíval americký neurológ doktor Sarno, ktorý prišiel na to, že hore popísané fyziologické poruchy často spôsobujú emočné resp. psychologické faktory.

Uvedené poruchy (blokádu, zmrznuté rameno) zahrnul do diagnózy Syndróm napätej myozitídy. Jeho postup liečby bol nasledujúci:

  1. vykonal neurologické vyšetrenie svalov, nervov a iných mäkkých tkanív aby vylúčil, že za pacientov stav je zodpovedný pohybový aparát a aby potvrdil že príčina je psychologická
  2. následne pri diskusii s pacinetom odhalil jeho potláčané negatívne emócie ako je hnev, strach a úzkosť
  3. potom odporučil svojim pacientom aby sa postupne vrátili k svojim bežným činnostiam a fyzickým aktivitám

Svoj presný postup liečby popísal vo svojej knihe.

Komentáre