Chcete odstrániť bolesť chrbtice čo najefektívnejše? Zrealizujte týchto 7 malých zmien.

ako-sa-zbavit-bolest-chrbtice

Prevencia je najlepším liekom proti všetkým chorobám sveta. Je účinná i na bolesť chrbtice.

Položte si otázku. Ako sa staráte o svoj chrbát?

Aj keď vaša odpoveď znie nie je na to čas,  mám pre vás riešenie. Nie je to nič náročné. Stačí zaviesť do vašich životov len pár zmien, ktoré robia zázraky.

TIP na unikátnu náplasť bez chemického liečiva pre akútne i chronické bolesti chrbtice >>> UŽ LEN JEDEN KLIK K NÁPLASTI

  1. Na bolesť chrbtice si doprajte pohyb.

Na bolesť chrbtice je lepší je pohyb ako sedieť na zadku. Vymeňte výťah za chodenie po schodoch. Ak ste bez kondičky, tak si postupne pridávajte poschodia. Verte mi,  doma budete rýchlejšie ako výťahom. Urobte si z toho zábavu a predbehnite výťah.

Ak jazdíte autom zaparkujte ďalej od vášho cieľa a prejdite sa tam peši (ak máte veľký náklad tak vám to neodporúčam:).

V prípade, že sedíte na stoličke aj tam sa hýbte. Buďte neposední ako malé deti. striedajte sedacie polohy alebo stoličku, s kľakačkou alebo fitloptou, poprípade si zožeňte podsedáky  alebo stoličky pre dynamické sedenie.

Pravidelne sa prechádzajte. Dohodnite sa s kamarátom, deťmi alebo manželom/manželkou a prechádzajte sa. Urobte minimálne 7000 až 10 000 krokov denne. Už aj v mobiloch sa dá stiahnuť aplikácia “krokomer”.

Snažte sa v maximálnej možnej miere vynechávať telku a PC. Pri pozeraní TV cvičte počas reklám, tie trvajú aj 20 minút, stačí pár naťahovačiek a brušákov a hneď sa vám spevní aj chrbát a bolesť chrbtice prejde.

Pohyb je veľmi dôležitý. Odporúčam ho vykonávať tak, aby nepoškodil váš chrbát. Preto sa požiadajte najprv odborníka aby vás naučil vykonávať správne pohybové návyky. Ako správne chodiť, ako zdvíhať predmety, ako zdvíhať deti, ako vysávať.

2. Udržujte sa v dobrej psychickej kondícii.

Naučte sa odolávať stresovým situáciám v práci ale aj v bežnom živote. Stres vám veľmi škodí a je jednou s príčin bolesti chrbtice. Spôsobuje kontrakcie svalstva, čoho následkom sú stavce mimo svojich polôh a to bolí. Ak si neviete pomôcť sami tak vyhľadajte pomoc u odborníkov.

Hľadanie pomoci je prejav silného ducha. Problémy s utrápenou a nespokojnou dušou a neusporiadanými myšlienkami sa dajú riešiť vďaka psychoterapii alebo psychosomatike.

3. Naučte sa správnym stravovacím návykom

Zabudnite na drastickú diétu. Doprajte si jedlo 5 až 7-krát denne. Asi tak do 17-tej hodiny jedzte jedlá s vyšším obsahom sacharidov (ovocie, ovsené vločky, cereálie, ryža, ….) a potom jedzte jedlá, ktoré obsahujú bielkoviny (kuracie, hovädzie, rybacie mäsko, syry, zeleninku…).

Ak spojíte dobré stravovacie návyky s pohybom, tak vaše kilečká pôjdu rýchlo dole. Na a bolesti chrbtice pomaly ale isto odznejú. Hovorím z osobných skúseností. Ráno som behával pomalým tempom asi 30-35 min nalačno (3-krát do týždňa), vymenil som bežné pečivo za celozrné a vynechal som asi na 3 mesiace sladkosti (teraz si sem tam dám :).

Kilečka šli pekne krásne dole. Zhodil som cca 10 kg. Dôležitým krokom v zhadzovaní je nastavenie vašej mysle. Mali by ste mať z toho prirodzenú radosť a veriť, že vám to pomôže. Potom to ide rýchlo. S týmto prístupom mi stačilo behať jeden mesiac a hore uvedený výsledok sa dostavil aj bez behania.

TIP: Odporúčam článok Strava proti bolesti chrbtice UŽ LEN 1 KLIK K ČLÁNKU>>>.

4. Udržujte rovnováhu medzi fyzickou námahou a odpočinkom

Vytvorte si čas na oddych. Choďte na dovolenku alebo si doprajte  wellness. Vykleňte si čas pre sebe aspoň raz denne na 30 minút. Kde ste len vy a len vy.

Nebojte sa relaxu aj v práci. Robte si krátke prestávky každých 90 min. A jednu aspoň 20 minútovú najlepšie po obede. V prestávkach sa ponaťahujte alebo sa premasírujte tenisovou loptičkou. Napr. chyťte sa zárubne a v predklone sa natiahnite.

Po práci oddychujte venujte sa rodine alebo svojim záľubám. Môžete využiť terapeutické účinky akupresúrneho ježka.

5. Noste správne oblečenie a chráňte sa pred prechladnutím krížov a krčnej chrbtice

Viem čo je to seknutie po nafúkaní na kríže. Zoberie vám to niekoľko dní, kým začnete normálnejšie a bez bolesti fungovať. Nie je to príjemný zážitok. Časté prechladnutie chrbta môže viesť k nepríjemným chronickým bolestiam a častým sekačkám v driekovej časti chrbtice.

Aj počas spánku si váš chrbát ochraňujte. Oblečte si pyžamo alebo nejaké tričko a spite vo vzdialenosti viac ako jeden meter od okna. Aj tam hrozí prechladnutie. Hlavne v lete, keď sa človek spotí v noci pri vysokých teplotách.

6. Udržujte správne držanie tela

Kráčajte vyrovnane. Dobrým príkladom je držanie tela vojakov, tanečníkov alebo športovcov. Zhrbená chôdza môže byť prejavom ťažkého života a stresu. Vyrovnajte sa a hneď sa vám zlepší nálada. Hlavu hore a kráčajte s úsmevom.:)

Ak chodíte zhrbení tak si vyskúšajte jednoduchý cvik. Postavte sa, vypnite hruď, vytiahnite hlavu a vzpažte ruky do neba a zhlboka dýchajte cca 15 až 20 sekúnd. Stačí opakovať 3-krát denne.

Pre správne držanie tela je dôležitá aj kvalitná obuv. Ideálna obuv je je chodenie naboso :). Odporúčam chodiť asi 3-krát denne minimálne 15 minút naboso po tráve alebo nerovnom teréne (piesok, umelá tráva, kamienky…) alebo si vytvorte nerovný terén doma. Presne ako na tomto videu 🙂

Naukladajte si na zem nestabilné podložky pre chodidlá a smelo kráčajte.  Všade naboso sa chodiť nedá ale aj tu existuje riešenie tzv. bosé topánky po americky barefoot.

Nesprávne držanie tela spôsobuje nerovnovážne zaťaženie chrbtového svalstva. To spôsobuje vznik svalovej nerovnováhy (oslabenie a skrátenie svalov chrbta) a následne i bolesť chrbtice.

TIP na výživu kĺbov a segmentov chrbtice >>> UŽ LEN JEDEN KLIK K VÝŽIVE

7. Doprajte si kvalitný spánok bez bolesti chrbtice

Málo spánku vám pokazí celý deň. Nedostatočný a zlý spánok znamená stres a napätie už od rána. Svalstvo je v napätí a bolesť je tu.

Au au. Príjemný deň v práci, s rodinou a relax prináša dobrý spánok. K dobrému spánku patrí kvalitný matrac (dobrý matrac je, ak stlačíte päsťou povrch matraca a neostane diera), vankúš a vhodná poloha počas spánku.

Najideálnejšia je na boku s mierne pokrčenými nohami. Menej vhodná poloha spánku je na chrbte alebo na bruchu pretože zaťažujú chrbticu.

Záverom

Zaveďte do svojho života uvedené a zmeny. Po krátkom čase budete pociťovať zlepšenie vašich problémov s chrbtom. Dodržujte uvedené rady denne a bolesť sa k vám už nevráti. Prajem vám úspešné uzdravenie chrbta. 🙂

Komentáre