3 jednoduché rady ako vybrať vhodný vankúš na šiju

vhodny-vankus-pre-siju

Možno patríte medzi ľudí, ktorý ráno po zobudení majú krk alebo šiju poriadne stuhnutú. Jednou z príčin prečo je to tak, môže byť nevhodný vankúš  a zlá pozícia pri spánku.

Spánkové pozície podrobnejšie rozoberám vo svojom článku Jednoduchý návod ako vybrať vhodný matrac. Ja osobne spím na boku s pokrčenými nohami a pod hlavou mám už niekoľko rokov  vhodný vankúš na šiju, ktorý udrží môj krk v tej správnej pozícii.

TIP na výživu kĺbov a segmentov chrbtice >>> UŽ LEN JEDEN KLIK K VÝŽIVE

Aby som vám uľahčil rozhodovanie pri výbere vodného vankúša napísal som pre vás 3  jednoduché rady ako vybrať vhodný vankúš na šiju:

1. Vankúš musí sedieť ako uliaty

Vankúš by ste mali vyberať podľa vašej výšky. váhy a vašich rozmerov tela. Každý z vás bude mať odlišnú hrúbku vankúša. 

Vhodný vankúš na šiju nesmie byť prehnane hrubý ani veľmi tenký. Dôležité v tomto prípade je to. aby vankúš udržal vašu hlavu v takej polohe, aby bol váš chrbát pri ležaní v správnej pozícii. 

Pri spánku na boku nesmie byť hlava vychýlená ani príliš hore a ani dole. Pri spánku na bruchu resp. na chrbte nesmie byť hlava veľmi predklonená ani veľmi zaklonená. Ak je chrbtica a telo v správnej pozícii, tak nedochádza k svalovej a ani kostrovej nerovnováhe a vaša šija krochká spokojnosťou.

Ak ste našli vhodný vankúš na šiju a ste s ním veľmi spokojný, tak si kúpte do zásoby ešte jeden alebo dva vankúše. Je to kvôli tomu, že o niekoľko rokov nemusia vyrábať presne tie isté typy a tak nebudete mať problém s hľadaním 🙂

2. Pozor na vankúše, ktoré po pár týždňoch stratia svoj objem (resp. hrúbku).

Tu odporúčam, aby ste zistili čím je  vankúš naplnený. Väčšinou vankúše, ktoré sú naplnené perím vydržia dlhšie ako vankúše naplnené polyesterom. Avšak perové vankúše je potrebné špeciálne ošetrovať a nie sú vhodné pre alergikov.

Iná káva sú vankúše plnené sobakawou alebo pohánkou, ktoré udržia svoj objem dlhú dobu, čo je optimálne pre váš krk.

Ak trpíte chronickými bolesťami chrbtice, alebo ste po operácii alebo po úraze krčnej chrbtice, sú pre vás vhodné tzv. vankúše s pamäťovou penou, ortopedické resp. anatomické vankúše.

3. Pri testovaní vydrže minimálne dva týždne

Ak si kúpite vhodný vankúš na šiju, tak odporúčam, aby ste ho testovali minimálne dva týždne a ešte nevracali späť do obchodu. Pretože to je doba, kedy sa svaly šije a krku prispôsobujú novým pozíciám a to môže byť bolestivé.

Po tomto období by sa mala šija upokojiť a vy si už konečne môžete vychutnávať pokojný spánok bez bolesti a stuhnutosti.

Pri výbere vhodného vankúša na šiju  myslíte i na výber vhodnej postele, roštu i matraca. 🙂  Prajem vám príjemné a hlavne úspešné  hľadanie a pokojný spánok 🙂

TIP na výživu kĺbov a segmentov chrbtice >>> UŽ LEN JEDEN KLIK K VÝŽIVE

Komentáre