Potraviny proti bolesti chrbtice

Ak vám bolesť chrbtice stále pretrváva je vysoko-pravdepodobné, že trpíte chronickým zápalom.

Vaše telo jednoducho niekedy nedokáže ukončiť zápalový cyklus a výsledkom môže byť chronický zápal v tele.

Dokonca tento pretrvávajúci zápal dokáže mnohých z Vás nepríjemne potrápiť a dokonca dočasne vyradiť z činnosti v bežnom živote. 

TIP na unikátnu náplasť bez chemického liečiva pre akútne i chronické bolesti krčnej chrbtice >>> UŽ LEN JEDEN KLIK K NÁPLASTI

Našťastie existujú spôsoby, ako zredukovať poprípade odstrániť chronický zápal.

Jedným z nich je prispôsobenie vášho jedálnička resp. požívanie potravín podporujúce redukciu bolestivého zápalu. 

V tomto článku vám odhalím zoznam potravín, ktoré najefektívnejšie podporujú redukciu chronického zápalu (reuma, polyartritídu, artritídu) ale aj potraviny vhodné na posilnenie kostí, artrózu a  ostoporózu.

Potraviny obsahujúce esenciálne (omega-3) mastné kyseliny na reumu a zápaly

Na reumu a zápaly si doprajte esenciálne omega-3 mastné kyseliny, ktoré sa vyskytujú v lieskových orechoch, sezamových a slnečnicových semienkach, olivovom oleji, kokosovom oleji, avokáde.

Rovnako aj banánoch, figách, paradajkách, cesnaku, olivách, sóji, fazuli, kukurici, v morských rybách (makrela, sleď, losos), pečeni, chudom mäse a celozrných výrobkoch.

Potraviny s obsahom vitamínu D spevnia vaše kosti a zabránia artróze

Na posilnenie kostí  a proti artróze je vhodná strava s obsahom vitamínu D (5 až  10 mikrogramov denne), ktorý sa nachádza vo vajciach a rybách. Taktiež pobyt na slniečku podporuje tvorbu vitamínu D.

Aj keď vitamín D vie vaše telo získať z potravín, avšak počas zimných mesiacov keďže je menej slnka nám neostáva nič iné ako ho dopĺňať vitamínom  D3.

Aby ste zvýšili vstrebatelnost vitamínu D je dobré ho kombinovať s vitamínom K2 a zjesť s jedlom, ktoré obsahuje tuk. Pretože oba vitamíny sú rozpustné v tukoch.

Potraviny bohaté na vitamín E pôsobia protizápalovo a uvoľňujú svaly

Na potieranie oxidačného stresu, zápalov, námahy svalov a proti chronickej polyartritíde a artritíde je vhodná strava s obsahom vitamínu E, ktorý sa nachádza v olivovom oleji, v oleji z obilných klíčkov.

Dokonca aj olivách, v celozrnných potravinách, zelenolistovej zelenine, vajíčkach, avokáde a v lieskových orechoch.

Vitamín E je synergický posilňuje svoj efekt v kombinácii so selénom, zinkom a meďou.

Potraviny s vitamínom B upokoja vaše nervy

Na posilnenie a výživu nervového tkaniva je vhodná strava s obsahom vitamínu B (najmä niacín), ktorý sa nachádza v strukovinách, orechoch, celozrnných produktoch, kokose, vajciach a rybách.

TIP: Vďaka trojkombinácii vitamínov B1, B6 a B12 dochádza k efektívnej výžive poškodených nervov a k zmierneniu možných zápalov tkanív chrbtice. Uvedená kombinácia je vhodná i na podporu procesu liečby vysunutých platničiek a degeneratívnych zmien chrbtice – osteochondrózy

Potraviny bohaté na vitamín C pre pevné kosti a podporu tvorby kolagénu

Potraviny s obsahom vitamínu C priaznivo ovplyvňujú proces liečenia artritídy.

Sú  vhodné pre vývoj a zachovanie pevných kostí a zdravého nervového systému.

Vitamín C sa nachádza v paprike, brokolici, šípkach, kiwi, pomarančoch, citrónoch, grepoch, jablkách, ríbezliach, kokose a egrešoch.

Zeleninu a ovocie je potrebné konzumovať minimálne 5-krát denne.

Potraviny  s obsahom bóru, vápnika a fluoridu proti osteoporóze

Proti osteoporóze (rednutie a mäknutie kostí) sú vhodná potraviny s obsahom bóru, ktorý nájdete  v jablku, hruške a rajčine.

Ďalej potraviny s obsahom fluoridu, ktorý sa nachádza v masle, hovädzom mäse a čiernom čaji.

Strava s obsahom vápnika, ktorý sa nachádza hlavne v brokolici, špenáte, tvrdom syre, odtučnenom mlieku, jogurte, kučeravom keli, sójových bôboch, kapuste, maku, figách a slivkách.

Potraviny bohaté na horčík proti svalovým kŕčom

Proti svalovým kŕčom a bolesti chrbtice je vhodná strava z obsahom horčíka, ktorý sa nachádza v minerálke, pšeničných klíčkoch, slnečnicových semenách, orechoch, ovsených vločkách, celozrnných produktoch.

Rovnako i v špenáte, paradajkách, šalátoch, banánoch, kapuste, kokose, strukovinách, sóji a zemiakoch.

TIP: Cez pokožku má horčík 5-krát vyššiu vstrebateľnosť. Preto sú vhodné na upokojenie svalov i tzv. horčíkové spreje, ktoré nájdete na tomto ODKAZE

Potraviny bohaté na mangán dobré na kostné tkanivo

Na kostné tkanivo je vhodná strava s obsahom mangánu, ktorý sa nachádza v strukovinách, prose, ovsených vločkách, pšeničnom a celozrnom chlebe.

Selén proti reume

Proti reume a zápalom sú dobré potraviny s obsahom selénu, ktorý sa nachádza v rybách, vajciach, pistáciách, kokose, sojových bôboch, cesnaku, rasci.

Rovnako aj v zelených fazulkách, paprike, póre, kukurici, paradajke, sojových bôboch, červenej kapuste a hruškách.

Potraviny s obsahom zinku na rast svalov a zachovanie hmotnosti kostí

Na rast svalov a zachovanie hmotností kostí je vhodná strava s obsahom zinku, ktorý sa nachádza v hydinovom mäse, v syre, orechoch, ovsených vločkách, tekvicových semenách, ovocí, mede, rybách.

Rovnako aj v červenej repe, hubách, čiernom chlebe a mede.

TIP na výživu kĺbov a segmentov chrbtice >>> UŽ LEN JEDEN KLIK K VÝŽIVE

 

Komentáre