ZMIERNITE si svoje UTRPENIE z BOLESTI CHRBTA svojpomocne.

Stiahnite si e-knihu ZDARMA a odhaľte  loptičkovú rehabilitačnú techniku, vďaka ktorej výrazne zredukujete napätie v chrbte.

Ako liečiť vysunutú platničku bez nutnosti operácie

Keď sa pacient rozhodne byť zdravý, tak sú lekári bezmocní.

Presne ako v úvodnom citáte to platí i o liečbe poškodených (vyklenutých) platničiek. Či bude úspešná závisí nielen od lekárov, terapeutov ale hlavne od liečeného.

Skoro vždy, keď človek spozná útrapy pri vyklenutí platničky, kladie lekárovi alebo terapeutovi tú istú otázku. Ako dlho bude trvať liečba mojej platničky?

TIP na jednoduché uvoľnenie napätia v krčnej chrbtici >>> TU NÁJDETE

Očakávania od ľudí trpiacich na vyklenuté platničky sú častokrát až príliš rýchle. Prečo? Pretože vyklenutie platničiek patrí medzi diagnózy, ktoré potrebujú pomerne dlhší čas na vyliečenie.

Zranená (poškodená) platnička (lekársky povedané i degenerovaná platnička) potrebuje dlhé obdobie na zotavenie dokonca oveľa dlhšie ako napríklad zlomená kosť.

Zlomená kosť sa zrastie približne za jeden mesiac. Avšak návrat poškodenej platničky do pôvodného zdravého stavu tzv. revitalizácia môže trvať 6 mesiacov až 10 rokov.

Dĺžka liečby závisí samozrejme od stupňa poškodenia platničky a chrbtice, od veku pacienta (pozn. do 50 rokov je obnova reálnejšia), od psychického stavu pacienta, od životného štýlu, spôsobu rodinného a pracovného života a samozrejme od spôsobu liečby.

Čo je pre liečbu poškodenej platničky najdôležitejšie?

Aby sa Vaša platnička mohla čo najrýchlejšie vyliečiť je nutné zabezpečiť vhodné podmienky pre jej prirodzenú adaptáciu. 

Ako zabezpečiť vhodné podmienky pre prirodzenú liečbu poškodenej platničky? To vám odhalím ďalej.

Postup pri liečbe poškodenej  platničky

Pre vytvorenie optimálnych podmienok pre liečbu poškodenej platničky by ste sa mali zamerať na  nasledujúce kroky: 

  1. výrazne znížiť zaťaženie na poškodenú platničku resp. na celú chrbticu pri bežnej činnosti človeka
  2. obnoviť stabilitu a funkciu chrbtice
  3. zlepšiť výživu poškodenej platničky

Všetky tri kroky sa prakticky vykonávajú súčasne. Len ich súhra vedie k úspešnej liečbe. 

Srdečne vás pozývam na cestu do tajov liečby medzistavcovej platničky možno trochu iným spôsobom ako ste boli doteraz zvyknutí. 🙂

Poďme rovno na prvý krok. 🙂

1. krok

Výrazne zredukujte záťaž na chrbticu

Prečo je potrebné výrazne zredukovať záťaž na chrbticu pri vyklenutej medzistavcovej platničke

Vyklenutú alebo pretrhnutú platničku môžeme porovnať so zlomeninou kosti. Rovnako ako zlomená kosť i poškodená platnička musí byť čo najmenej zaťažená.

Vedeli ste, že?

Pozn.: Profesor Danilov, ukrajinský expert na vertrobrológiu (veda o chrbtici) vyrátal, že pri degeneratívnych zmenách akými sú protrúzia alebo hernia je potrebné znížiť záťaž na medzistavcvoé platničky o 40%.

Hlavným dôvodom výrazného odľahčenia chrbtice je ponechať voľný priebeh pre prirodzené samouzdravujúce procesy organizmu. 

Určite si teraz kladiete otázku: Ale ako prebieha odľahčenie záťaže na platničky? 

Odpoveď na túto otázku nájdete v škole chrbta čiže v dodržiavaní zásad používania vášho tela v statických pozíciách (sed, ľah a postoj) a v dynamických pozíciach (zdvíhanie, nosenie, vstávanie

Tento krok zníženia záťaže je veľmi dôležitý. Pretože ak budete aj počas liečby výrazne zaťažovať platničku, tak jej poškodenie môže byť výraznejšie.

2. krok

Obnovte funkčnosť chrbtice

Ak chcete zabrániť bolesti spôsobenej vysunutím platničky, tak by ste mali popracovať na obnovení stability a funkcie chrbtice.

Funkčná chrbtica by mala byť primerane spevnená a stabilná.  Čiže v tejto kapitole sa zameriame hlavne na stabilitu a pevnosť hlbokého svalstva chrbtice.

Ak je chrbtica dostatočne stabilná výsledkom je stav bez bolesti. A to je hlavným cieľom v tejto kapitole.

Ako ale zabezpečiť stabilitu chrbtice?

Riešenie spočíva vo vykonávaní stabilizačných cvikov, ktoré sú šetrné k chrbtici a zároveň sa cvičia len v obmedzených dávkach.

Upozornenie!!! 

Pri tomto cvičení nejde o prekonávanie silových rekordov a ani o vykonávanie strečingových cvičení. Cieľom je sa postupne v malých a správne načasovaných dávkach dopracovať k optimálnej stabilite chrbtice a jej bezbolestnému stavu.

Príklad stabilizačných cvičení nájdete v tomto článku “2 cviky pre zlepšenie stability chrbtice”.

3. krok

Zlepšite výživu poškodenej platničky

Pre rýchle zotavenie Vašej platničky je potrebné zabezpečiť jej kvalitnú výživu.

Aby výživa vašej platničky bola dostatočná je potrebné splniť dve podmienky

  1. dopriať jej kvalitné živiny a potrebné množstvo vody
  2. zabezpečiť efektívnu dopravu živín do medzistavcových platničiek

Poďme si teda tieto podmienky bližšie ďalej rozobrať .

Doprajte platničke kvalitné živiny a potrebné množstvo vody

Tu by som chcel zdôrazniť, že platnička nie je samostatný orgán. Je súčasťou štruktúry chrbtice, ktorá pozostáva zo stavcov, väzov a svalov.

Preto kvalitná výživa platničky jednoducho znamená  jesť plnohodnotnú stravu. 

Akú stravu by ste mali jesť pre čo najrýchlejšie zahojenie platničky?

Mali by ste preferovať bio stravu, ktorá je prakticky bez pesticídov a chemických postrekov. Lebo hlavne tá má podľa najnovších vedeckých výskumov pozitívny vplyv na zlepšenie poškodenej štruktúry medzistavcovej platničky. 

Jednoducho konzumujte čo najviac stravy bez chemických prísad bohatej na nasledujúce vitamíny C, D3, K2, B a minerály Horčík, Mangán, Selén, Vápnik...

Prosím teraz nepodliehajte panike. Jednoducho obmedzte množstvo vyprážaných jedál a zvýšte porcie čerstvého ovocia a zeleniny a zamerajte sa na varenú stravu. Zredukujte sladké jedlá.

Rovnako na podporu výživy môžete využiť výživové doplnky s obsahom vápnika, MSM, chondroitinu alebo glukosaminu.

Zabezpečte efektívnu dopravu výživných látok do poškodenej platničky

Toto je jedným z najdôležitejších krokov pre úspešné zahojenie vysunutej platničky.

Lenže akým spôsobom čo najlepšie dopraviť výživu priamo do platničky, keď platnička nemá žily?

Podľa mnohých vedeckých štúdií je najefektívnejším spôsobom dopravy živín do platničky chôdza.  Preto je dôležité znova začleniť do vašich životov pravidelnú dávku svižnej chôdze.

Keďže výživa platničky začína až pod 20 minútach chôdze, tak chôdza by mala trvať od 1 až 2 hodiny denne.

Je jasné, že mnohí z vás máte veľké problémy s chôdzou a preto ako chodiť pri vysunutých platničkách podrobnejšie vysvetľujem v článku Chôdza pri bolesti chrbtice.

Záver

Na záver by som vás chcel len povzbudiť, aby ste nabrali odvahu a začali smelo realizovať uvedené 3 kroky pre úspešné uzdravenie poškodených platničiek bez nutnosti operácie čo najrýchlejšie.

Myslím si, že toto je najefektívnejšia cesta, ako si vylepšíte zdravie vášho chrbta nie len pri vysunutých platničkách. 🙂

Prajem ván veľa úspechov pri liečbe.

TIP na unikátnu náplasť bez chemického liečiva pre akútne i chronické bolesti krčnej chrbtice >>> UŽ LEN JEDEN KLIK K NÁPLASTI

Komentáre