5 výživných látok pre liečbu bolesti chrbtice a kĺbov

5-vyzivnych-latok-rpi-liecbe-bolesti-chrbtice

Problémy s pohybovým aparátom má v dnešnej dobe čoraz viac ľudí už i v nižšej vekovej hranici (33 až 44 rokov) ako pred dvadsiatimi rokmi.

S bolesťou chrbtice, ramenných, bedrových a kolenných  kĺbov má skúsenosti možno 80% populácie vo svete.

TIP na výživu kĺbov a segmentov chrbtice >>> UŽ LEN JEDEN KLIK K VÝŽIVE

Prečo je to tak?

Je jedno či manuálne pracujete alebo máte sedavé zamestnanie. Výsledok býva často rovnaký bolesť chrbta a kĺbov.

V prvom prípade pohybový aparát preťažujeme a v druhom je zrejmý nedostatok pohybu. V oboch prípadoch sa môžete po určitom čase prepracovať k funkčným poruchám a dokonca až k poškodeniu kĺbových štruktúr vášho tela.

Mnohí z vás z rôznych dôvodov odkladáte riešenie prvých prejavov bolestí na neskôr.

Poviete si však to prejde to je len dočasné a navštívite lekára až keď príde neznesiteľná bolesť.

Chytrá stratégia ako liečiť funkčné poruchy aj štrukturálne poškodenia chrbtice a kĺbov je založená na týchto 4-och pilieroch – správne používanie tela (postoj), pravidelný pohyb, oddych a výživná strava.

Aj keď ako tak dodržiavate uvedené piliere zdravia, vekom stráca vaše telo schopnosť vytvárať látky potrebné pre zdravé fungovanie kĺbov chrbtice a veľkých kĺbov ako sú ramená, bedrá, kolená a členky.

Výsledkom sú rôzne ochorenia ako osteoartróza, artróza, artritída, osteoporóza, osteochondróza a iné…..

Napriek tomuto hrozivému scénaru existujú látky, vďaka ktorým si môžete vylepšiť zdravie Vašej chrbtice i kĺbov.

O aké látky ide? To vám hneď teraz prezradím. 

TIP na výživu kĺbov a segmentov chrbtice >>> UŽ LEN JEDEN KLIK K VÝŽIVE

5 výživných látok pre liečbu bolesti chrbtice a kĺbov

Poďme si teda predstaviť 5 výživných látok, ktorých liečivé účinky na kĺby vášho tela potvrdzujú i rôzne vedecké štúdie.

Bromelain

bromelain

Bromelaín je rastlinným proteolytickým enzýmom, ktorý sa nachádza v dužine a v stonke ananásu.

Jeho sila spočíva v tom, že dokáže rozkladať a odstrániť prebytočné bielkoviny, ktoré sa vytvárajú pri zraneniach, podráždeniach a zápaloch tkanív ľudského tela.

Často sa enzým bromelaín využíva pri ťažkostiach s trávením, pri ničení vírusov, pri posilnení imunitného systému, regulácii krvného tlaku a pri urýchlení hojenia zranení.

Ale rovnako môže pomôcť pri upokojení bolesti chrbta a pohybového aparátu:

  • redukuje zápaly a bolesť (napr. zápaly koreňových nervov chrbtice, ischias, artritída …)
  • uvoľňuje stuhnuté svaly alebo svalové napätie (napr. pri spazmoch, seknutiach, skrátených svaloch…)

Odporúčaná denná dávka bromelaínu je 100 mg.

Pozn.: Ľudské telo vytvára proteolytické enzýmy v pankrease. Bohužiaľ, produkcia týchto pankreatických enzýmov klesá vekom. Výraznejší pokles nastáva od veku 27 rokov. Preto je dôležité dopĺňať tieto enzýmy z iných zdrojov.

Kurkumin

kurkumin

Kurkumin je prírodnou látkou, ktorá sa získava z korenia kurkumy. Vyzerá ako žltý prášok.

Silnou  vlastnosťou kurkuminu je, že prirodzene znižuje zápal v tele. Narozdiel od aspirínu alebo ibuprofénu nepoškodzuje pečeň ani obličky.

Výskumom sa zistilo, že kurkumin má pozitívne účinky pri liečbe artritídy, zápale šliach a liečbe úrazov. 

Kurkumín tiež redukuje bolesť v kĺboch a má upokojujúce účinky na nervový systém. Rovnako pomáha udržiavať duševnú rovnováhu a pokoj (dobré pre ľudí v strese).

Kurkumín sa ťažšie vstrebáva a preto sa pre zvýšenie jeho vstreabateľnosti odporúča kombinácia s piperinom (výťažok z čierneho pepra).

Glukosamin

glukosamin

Glukosamin je prirodzenou látkou ľudského tela. Je zodpovedný za tvorbu molekuly glykosaminoglykánu, ktorá obnovuje a opravuje tkanivá ako napr. kĺbové chrupavky a medzistavcové platničky.

Ak sa molekula glykosaminoglykán prestane vytvárať výsledkom môže byť poškodenie chrupaviek veľkých kĺbov ale i segmentov chrbtice.

Vekom stráca ľudské telo schopnosť vytvárať dostatočné množstvo glukosamínu. Preto je chrupavka náchylnejšia k opotrebeniu a výsledkom môže byť osteoartróza kĺbov.

Riešením ako doplniť nedostatok glukosaminu v ľudskom tele je užívať glukosamín v sulfátovej podobe.

Podľa rôznych štúdií pravidelné požívanie glukosamín sulfátu má podobný efekt ako analgetiká. Avšak bez vedľajších účinkov.

Glukosamín pomáha viazať vodu, čím sa zlepuje pružnosť chrupavky a pohyblivosť kĺbov.

Efekt glukosamínu pri redukcii bolesti kĺbov sa zvyšuje v kombinácii s ďalšou dôležitou látkou chondroitínom. Čo dokazuje i nasledujúca štúdia.

Tá porovnáva účinky placeba, glukosaminu, chondroitínu a kombináciu glukosaminu a chondroitínu u pacientov trpiacich osteoartrózou.

Po šesť mesačnom testovaní nastalo zmiernenie bolesti u pacientov s miernymi a veľkými bolesťami kĺbov.

Podľa rôznych štúdií, aby sa dosiahol potrebný účinok na redukciu bolesti kĺbov je potrebná denná dávka cca 1500 mg glukosamín sulfátu.

(zdroj štúdie  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17658908 )

TIP na výživu kĺbov a segmentov chrbtice >>> UŽ LEN JEDEN KLIK K VÝŽIVE

Chondroitin

chondroitin

Chondroitin je súčasťou chrupavky, ktorá dáva kĺbom svoju silu a elasticitu pri pohlcovaní šoku pri mechanickom namáhaní.

Taktiež absorbuje tekutinu do okolitého spojivového tkaniva a pomáha pri vytváraní  novej chrupavky. Nachádza sa aj vo vašich medzistavcových platničkách.

Chondroitin v kombinácii s glukosaminom majú podľa mnohých štúdií lepší účinok na upokojenie bolesti kĺbov a zlepšenie ich pohyblivosti.

Čo potvrdzuje i štúdia uvedená v kapitole “Glukosamin”.

U chondroitínu je potrebné povedať, že jeho účinok nastupuje až po niekoľkomesačnom užívaní (viac ako 2 mesiace). Jeho výhodou je, že tento účinok potom naďalej pretrváva aj po jeho vysadení.

Odporúčaná denná dávka je 300 až 500 mg.

MSM (metylsulfonylmetan)

msm-proti-bolesti-chrbtice

Methylsulfonylmethan alebo presnejšie známy pod skratkou MSM je prirodzene sa vyskytujúca a najlepšie vstrebateľná forma síry.

Nachádza sa v rôznych potravinách ako je napríklad mäso, morské plody, ovocie a zelenina.

MSM je veľmi dôležitý pre zdravie vašich väzivových a chrupavkovitých tkanív, podporuje tvorbu kolagénu a pomáha pri výžive a regenerácii kĺbov.

Výskum ukázal, že MSM je účinný pri znižovaní príznakov osteoartritídy, zmierňuje zápaly a tlmí bolesť kĺbov najmä v kombinácii s glukosamínom.

Dokazuje to i táto štúdia na 118 pacientoch trpiacich oasteoartrózou. Pacientom bol bola podávaná kombinácia 500 mg MSM s 500 mg glukosaminom trikrát denne 12 týždňov a testovaná s placebom.

Záver štúdie:

MSM v kombinácii s glukosaminom produkovali analgetický a protizápalový účinok pri osteoartritíde. Kombinovaná terapia ukázala lepšiu účinnosť pri znižovaní bolesti a opuchu a pri zlepšovaní funkčnej schopnosti kĺbov ako pri jednotlivých látkach.

Všetky liečby boli dobre tolerované. Možno konštatovať, že kombinácia MSM s Glukosamín poskytuje lepšie a rýchlejšie zlepšenie chorobného stavu u pacientov s osteoartritídou.

Odporúčaná dávka MSM je 500 – 900 mg denne. V prípade veľkých bolestí môže byť aj vyššia až do 3000 mg denne.

Zhrnutie

Uvedené látky majú svoj význam pri liečbe opotrebovaných kĺbov i zápalov v tele. Hlavne ich pozitívne účinky na osteoartritídu potvrdzujú i rôzne vedecké štúdie.

Ak ste sa dopracovali k väčším problémom s kĺbmi a hľadáte zdravé riešenie namiesto analgetík, tak odporúčam užívať  komplexné výživové doplnky.

Ak trpíte zápalovým ochorením (osteoartritída alebo reumatoidná artritída) veľkých kĺbov a hľadáte zdravé riešenie namiesto analgetík, tak odporúčam užívať  komplexné výživové doplnky.

POZNÁMKA: Vhodné je dopĺňať i vitamín C, ktorý podporuje tvorbu a udržanie kolagénu. 

TIP na výživu kĺbov a segmentov chrbtice >>> UŽ LEN JEDEN KLIK K VÝŽIVE

Komentáre