4 životne dôležité látky i pre správne fungovanie chrbtice

latky-pre-zdravu-chrbticu

Bolesť chrbtice trápi čím ďalej, tým viac ľudí v mladšom veku. Smutným faktom je, že kvôli problémom s chrbticou odchádza do invalidného dôchodku čoraz väčší počet nešťastných Slovákov.

TIP na výživu kĺbov a segmentov chrbtice >>> UŽ LEN JEDEN KLIK K VÝŽIVE

Príčinou bolesti chrbtice nemusí byť len jednostranné zaťažovanie pohybového aparátu. Často býva spolupríčinou i to, že telu chýbajú životne dôležité látky.

O aké látky ide a ako sú účinné vám odhalím ďalej v článku. Ešte prezradím, že každá z nich má jedinečné a prospešné účinky pre správne fungovanie chrbtice. Poďme si ich teda hneď teraz predstaviť 🙂

Vitamín D spevní vaše stavce 

vitamin-d-pre-pevne-stavce

Vitamín D je životne dôležitou látkou, pretože posilňuje vaše stavce (kosti) a má preventívne účinky proti ich opotrebeniu a artróze.

Vitamín D obsahujú vajíčka a ryby. Rovnako pobyt na Slnku podporuje tvorbu tejto dôležitej látky. Keďže v zimnom období je Slniečka menej vhodnou formou ako doplniť vitamín Déé sú doplnky stravy.

Pre pevné a zdravé stavce a kosti v celom tele je odporúčaná denná dávko tohto vitamínu 5 až 10 mikrogramov.

Vitamín B zmierni zápaly v oblasti chrbtice

vitamin-B-na-bolest-chrbtice

Na posilnenie a výživu nervového tkaniva v oblasti chrbtice je vhodný  vitamín B.

Pri liečbe bolesti chrbtice sa často využíva kombinácia vysokých dávok vitamínov B1, B6 alebo B12, kedy dochádza k efektívnej výžive poškodených nervov a k zmierneniu možných zápalov tkanív chrbtice.

Uvedená kombinácia je vhodná i na podporu procesu liečby možných zápalov koreňových nervov pri vysunutých platničkách a degeneratívnych zmenách chrbtice – osteochondrózy.

Vitamín B obsahujú  celozrné potraviny, strukoviny, orechy, kokos, vajíčka a ryby.
TIP na výživu kĺbov a segmentov chrbtice >>> UŽ LEN JEDEN KLIK K VÝŽIVE

Vitamín C okrem imunity má svoj význam pre udržanie zdravého chrbta

vitamin-c-na-bolest-chrbtice

Vitamín C  patrí medzi najznámejšie vitamíny. Pomáha nie len na imunitu ale podieľa sa na redukcii sedimentácie pri zápaloch.

Je ideálnym prostriedkom na znižovanie hladiny  histamínu, ktorého veľké množstvo spôsobuje zápaly nervov.

Priaznivo ovplyvňuje proces liečby artritídy a je vhodný pre vývoj a zachovanie pevných stavcov (kostí) a zdravého nervového systému.

Podľa štúdií uvedených na Examine.com približne 2/3 vitamínu C z celkového množstva v tele sa ukladá vo svaloch.

Predpokladá sa, že práve vo svaloch vitamín C poskytuje antioxidačnú ochranu a podporuje biosyntézu karnitínu a kolagénu.

Veľké množstvo vitamínu C sa nachádza napríklad v šípkach, brokolici, citrusových plodoch, jablkách, ríbezľoch a egrešoch.

Odporúčaná denná dávka vitamínu C je 1000 mg denne.

Horčík skvelý uvoľňovač napätia svalov chrbta

horcik-na-bolest-chrbtice

Horčík aleb magnézium je životne dôležitým minerálom. Jeho nedostatok môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy. A vínimkou nie je ani chrbtica. Aj na Slovensku trpí približne 1/3 Slovákov jeho nedostatkom.

Horčík je skvelým relaxantom. To znamená, že uvoľňuje napäté svalstvo alebo kŕče, čím dochádza i k úľave od bolesti chrbtcie.

Veľké množstvo horčíka sa nachádza v minerálkach, slnečnicových semenách, špenáte, banánoch, kapuste, v červenom víne alebo horkej čokoláde.

Výhodou u horčíka je, že sa ním nemôžete predávkovať. Jeho odporúčaná denná dávka je 300 až 400 mg.

TIP na článok ako vybrať taký horčík, ktorý vám skutočne pomôže >>> UŽ LEN JEDEN KLIK K VÝŽIVE

Záverom

Predstavil som vám 4 životne dôležité látky pre správne fungovanie chrbtice. Už je len na Vašom rozhodnutí či ich do Vášho telo dopravíte v dostatočnom množstve.

Komentáre