Dva jednoduché cviky na bolesť sakroiliokálneho skĺbenia

bolesť-sakroiliokálneho-skĺbenia

Bolesť sakroiliakálneho skĺbenia (SI skĺbenia)  dokáže byť veľmi nepríjemná a potrápiť mnohých ľudí. Veľmi dobre poznajú tú nepríjemnú dlhotrvajúcu bolesť  v oblasti zadku mamičky čakajúce bábätko.

Ale táto bolesť môže ovládnuť kohokoľvek, kto dlhodobo jednostranne zaťažuje svoje telo. Vtedy krehké SI skĺbenie jednoducho nevydrží takúto záťaž. Výsledkom môže byť jeho vykĺbenie a následkom blokáda, čo naozaj veľmi bolí.

SI skĺbenie je krížovobedrový kĺb , ktorý sa nachádza v zadnej oblasti panvy. Ide o prechod medzi krížovou kosťou a bedrovou kosťou (viz. úvodný obrázok).

Tento kĺb sa odlišuje od ostatných kĺbov tým, že je tvorený dvoma drsnými plochami, ktoré na seba priliehajú. Je to vlastne pevný resp. tuhý kĺb.

Aj napriek tomu, že je toto skĺbenie tuhé dochádza v ňom k pohybu v malom rozsahu. Pri blokáde krížovobedrového kĺbu dochádza k znemožneniu pohybu a vy môžete pocítiť ostrú bolesť v zadku.

Tá sa môže prejavovať rôzne: pri chôdzi, pri ležaní alebo pri pohyboch dolných končatín.

Ako zredukovať bolesť sakroiliokálneho skĺbenia?

Ak lekár zistí zablokované sakroiliakálne skĺbenie resp. zápal stanoví správny postup liečby.

Väčšinou je to kombinácia fyzikálnej liečby (magnetoterapia, ultrazvuk)  s mobilizačnými technikami vykonávanými fyzioterapeutom. Potom nasledujú cvičenia pre uvoľnenie a spevnenie zablokovaného SI skĺbenia a nakoniec jeho komplexná výživa.

Dva cviky na uvoľnenie napätia v SI skĺbení uvádzam v nasledujúcich videách. Je vhodné poradiť sa s lekárom, či ich už môžete vykonávať.

Cviky na bolesť sakroiliokálneho skĺbenia

Na videách uvádzam dva cviky pre uvoľnenie sakroiliakálneho skĺbenia.

1. cvik: ľahnite si na chrbát. Dajte si loptu medzi kolená (overball) a minimálne 10-krát zatlačte, tak ako na videu. Tento cvik je potrebné vykonávať minimálne raz denne.

2.cvik: Sadnite si na stoličku do dverového otvoru. Zdvihnite nohu a mierne zatlačte do zárubne. Vydržte tlačiť od 5 do 10 sekúnd. Zopakujte 3-krát. Potom vymeňte nohu a zopakujte znova trikrát. Tento cvik vykonávajte minimálne raz denne.

Záver

Uvedené cviky vykonávajte pravidelne. Len pri pravidelnom cvičení pocítite skorú úľavu. Dôležitá je trpezlivosť a netlačiť na pílu.

Cviky najprv vykonávať v miernej intenzite a potom pridávať počet sérii alebo opakovaní. Cviky konzultujte so svojim lekárom.

Samozrejme tieto dva cviky sú len začiatkom.

Prajem vám príjemné cvičenie 🙂

TIP: Odporúčam online rehabilitačné cvičenia pod vedením fyzioterapeuta proti bolesti chrbta UŽ LEN 1 KLIK K VIDEÁM>>>.

Komentáre