ZMIERNITE si svoje UTRPENIE z BOLESTI CHRBTA len drobnými ZMENAMI v živote.

Stiahnite si e-knihu ZDARMA bez zadania E- MAILU a hneď teraz odhaľte 5 zdravých návykov, vďaka ktorým si výrazne uľavíte od nekonečnej bolesti chrbta.

Čo spôsobilo Petrovi bolesti v hrudníku? – skutočný príbeh

bolesti-hrudnika

Moje meno je Peter. Mám 30 rokov. Do chvíle, kým som začal pociťovať čudné bolesti v hrudníku som si naplno vychutnával život bez zdravotných problémov. 

Počas môjho života som nepotreboval žiadneho všeobecného alebo iného odborného lekára. Menšie nachladenia či virózy som liečil babičkovským prístupom: čaje, ovocie, zelenina, med a oddych.

Koncom roka 2014 som začal pociťovať mierne pichanie v ľavej časti hrudníka. Bolesť trvala 5 až 10 sekúnd asi trikrát týždenne. Začal som mať obavy, že je to niečo so srdcom. Preto som okamžite prestal s fajčením a pitím energetických nápojov. 

Bol som len príležitostným fajčiarom. Pravidelným fajčiarom som sa stal, keď som mal 28 rokov a energetické nápoje som vypil priemerne pol litra denne.

Bolesti v hrudníku na ľavej strane sa prejavovali pichaním. Mal som pocit, že  niekde v oblasti prsíka mám nejaké ostré teleso. Časom sa bolesť zhoršovala. Bola častejšia a oveľa intenzívnejšia.

ako-odlahcit-medzistavcovu-platnicku1

Ako ma prudké bolesti v hrudníku doviedli až na pohotovosť

 

Vo februári 2015 boli bolesti v hrudníku tak neznesiteľné, že som si o druhej ráno privolal záchranku. Na pohotovosti mi urobili EKG s negatívnym výsledkom. Nič vážne sa nepotvrdilo.

Aj tak si ma nechali v nemocnici na pozorovaní. Opakovane mi spravili EKG a RTG hrudníka opäť s rovnakým výsledkom – negatívne. Dostal som injekciu na zmiernenie bolesti a o šiestej ráno ma prepustili.

Po tomto nepríjemnom zážitku som hneď “so správou z pohotovosti” navštívil všeobecného lekára. Ten ma dosť vydesil, že má podozrenie na zväčšené srdce. Dal mi odporúčanie na kardiograf.

Výsledkom vyšetrenia bola menšia nedomykavosť mirtálnej chlopne v ľavej časti srdca do 1 stupňa. Táto diagnóza vraj nie je vážna, ale mala by sa sledovať. Takže vyšetrenie ˝ negatívne ˝.

 

Príčina bolesti v hrudníku konečne odhalená

 

Vyšetrujúci lekár mi oznámil, že príčinou bolesti v hrudníku môže byť hrudná chrbtica. Pretože si na sonografe všimol, že v oblasti lopatiek mám mierne vychýlenú chrbticu do ľavej strany. 

Odporučil ma na neurologické vyšetrenie.   Na neurológii mi pán doktor vykonal komplexné vyšetrenie. Zistil, že mám pravú lopatku vychýlenú. Bola nižšie ako ľavá. Určil diagnózu – mierna skolióza. 

Bolesť v hrudníku identifikoval ako podráždené nervové zakončenia z dôvodu tlačenia chrbtovej kosti na koreňový nerv. Predpísal mi nesteroidné lieky na zmiernenie bolesti a dal mi do ruky knihu s cvikmi na chrbticu.

Medzi tým som ešte z vlastnej iniciatívy absolvoval ortopedické a pľúcne vyšetrenie, krvný obraz a vyšetrenie na štítnu žľazu. Všetko bolo v norme.

Tak som sa teda pustil do cvičenia. Po niekoľkých dňoch pravidelného cvičenia sa okrem bolesti v hrudníku dostavili aj bolesti chrbta.

 

Ako som sa aj napriek pretrvávajúcej bolesti v hrudníku a chrbtici cvičenia nevzdal

 

nepríjmená bolesť vyžarovala z oblasti lopatiek do brucha, hlavy, ľavého ramena, ruky a čeľuste alebo zubov. Okrem fyzického stavu sa mi zjavne zhoršil aj stav psychický.

Ovládli ma depresie, úzkosti a strach zo smrti. Začalo mi zvierať hrdlo, zle sa mi dýchalo, mal som pocit búšenia srdca a nevoľnosť. V určitej fáze to bolo hrozné a na nevydržanie.

Aj napriek týmto problémom som cvičiť neprestával.   Znova som navštívil neurológa. Ten mi vysvetlil dôsledky
týchto psychických ťažkostí, ktoré si vyvolávam sám negatívnym postojom. 

Predpísal mi antidepresíva a lieky na spanie. Od tej doby čo ma začali trápiť bolesti v hrudníku a aj psychické ťažkosti sa mi postupne vrátili veľmi dobré pocity a bolesť poľavila.

Ani jeden doktor vám presne nepovie, že je to tak a prečo je to tak. Napriek všetkým tým ťažkostiam som stále pokračoval v cvičení. Každé ráno a každý večer som si zacvičil zdravotné cviky.

joga

Začal som častejšie chodiť do prírody, bicyklovať a behať naboso po mäkkom povrchu (1 kolečko na trávnatom ihrisku). Niekedy v máji 2015 sa môj zdravotný stav začal zlepšovať. Aj fyzický aj psychický.

Každým dňom to bolo lepšie a lepšie. Bolesti v hrudníku ustúpili. Sem – tam ma ešte pichne, ale stále menej a menej. Prestal som užívať niektoré z liekov, čím som potešil i pána doktora z neurológie. Bol nadšený tým, ako sa môj celkový stav výrazne zlepšil.

 

Pár poučných slov na záver

 

Žiaden z doktorov vás neopraví ako pokazené auto. Všetko závisí len a len od vás samotných. Len vy máte tu silu a schopnosť zmeniť veci k lepšiemu. Hľadajte, učte sa a hlavne začnite sa viac hýbať.

ako-odlahcit-medzistavcovu-platnicku1

Komentáre