Doprajte si kvalitnú kĺbovú výživu

Teraz zľava 30%

Dva cviky pre mobilizáciu prvého krčného stavca

cviky-pre-mobilizaciu-prveho-krcneho-stavca

Možno mnohí z vás milí čitatelia tohto článku máte menšie alebo väčšie problémy s prvým krčným stavcom. Ten môže byť zablokovaný alebo mimo svojej polohy.

Ak máte tento problém a prejavuje sa rôznymi spôsobmi napr. bolesťou hlavy, mravenčením v ruke, častými seknutiami alebo môže vyvolávať iné príznaky odporúčam najprv vyhľadať lekára.

Tam je potrebné začať, aby vám práve on zistil, čo je príčinou bolesti. Ak si bude lekár istý, že je čas napr. na cvičenie, tak vás zoberie do parády fyzioterapeut.

Ten môže využívať rôzne manipulačné techniky na rozhýbanie prvého krčného stavca a rovnako môže navrhnúť cviky pre mobilizáciu prvého krčného stavca.

Existuje viac variácii cvikov pre rozhýbanie prvého krčného stavca. Dole na videách vám uvádzam dve možnosti cvikov.

Cviky pre mobilizáciu prvého krčného stavca

1.cvik

Pri tomto cviku vytiahnite hlavu do neba, prekrížte ruky na prsiach a bradu posúvajte smerom ku krku. Tak, aby ste vytvorili tri brady (ako na videu). Zopakujte minimálne 10-krát. Cvik vykonávajte minimálne raz denne. Ale ak vám čas dovolí, tak aj trikrát.

2. cvik

 

Pri tomto cviku napriamte krčnú chrbticu. Vysunte hlavu mierne do neba. Položte si ukazovák na bradu a tlačte ju pomaly dozadu smerom ku krku.

Tak ,ako keby ste chceli vytvoriť tri brady. Zopakujte minimálne 10-krát. Cvik vykonávajte minimálne raz denne.

Na záver

 

Tu by som chcel upozorniť, že ak máte štrukturálne poruchy na chrbtici (napr. hernie, protrúzie diskov), tak najprv zájdite k lekárovi a on vám povie, kedy je nalepší čas začať vykonávať tento cvik.

Pri cvičení je vždy zásada, že cvičenie by nemalo výrazne bolieť. Maximálne môžete cítiť ťah. Ale výrazná (napr. bodavá) bolesť pri cvičení naznačuje, že niečo nie je v poriadku. A krk potrebuje ešte pokoj a kľud.

Vždy počúvajte svoje telo. Mierna kontrolovaná bolesť je v poriadku. Tento cvik je potrebné vykonávať opatrne a pomaly.

Prajem vám príjmené cvičenie 🙂

Komentáre