ZMIERNITE si svoje UTRPENIE z BOLESTI CHRBTA len drobnými ZMENAMI v živote.

Stiahnite si e-knihu ZDARMA bez zadania E- MAILU a hneď teraz odhaľte 5 zdravých návykov, vďaka ktorým si výrazne uľavíte od nekonečnej bolesti chrbta.

4 životne dôležité látky pre správne fungovanie chrbtice

latky-pre-zdravu-chrbticu

Bolesť chrbtice trápi čím ďalej, tým viac ľudí v mladšom veku. Smutným faktom je, že kvôli problémom s chrbticou odchádza do invalidného dôchodku čoraz väčší počet nešťastných Slovákov.

Príčinou bolesti chrbtice nemusí byť len jednostranné zaťažovanie pohybového aparátu. Často býva spolupríčinou i to, že telu chýbajú životne dôležité látky.

O aké látky ide a ako sú účinné vám odhalím ďalej v článku. Ešte prezradím, že každá z nich má jedinečné a prospešné účinky pre správne fungovanie chrbtice. Poďme si ich teda hneď teraz predstaviť 🙂

 

vyzivove-doplnky-na-bolest-chrbtice-klbov-svalov

Vitamín D spevní vaše stavce 

 

vitamin-d-pre-pevne-stavce

 

Vitamín D je životne dôležitou látkou, pretože posilňuje vaše stavce (kosti) a má preventívne účinky proti ich opotrebeniu a artróze.

Vitamín D obsahujú vajíčka a ryby. Rovnako pobyt na Slnku podporuje tvorbu tejto dôležitej látky. Keďže v zimnom období je Slniečka menej vhodnou formou ako doplniť vitamín Déé sú doplnky stravy.

Pre pevné a zdravé stavce a kosti v celom tele je odporúčaná denná dávko tohto vitamínu 5 až 10 mikrogramov.

 

Vitamín B zmierni zápaly v oblasti chrbtice

 

vitamin-B-na-bolest-chrbtice

Na posilnenie a výživu nervového tkaniva v oblasti chrbtice je vhodný  vitamín B.

Pri liečbe bolesti chrbtice sa často využíva kombinácia vysokých dávok vitamínov B1, B6 alebo B12, kedy dochádza k efektívnej výžive poškodených nervov a k zmierneniu možných zápalov tkanív chrbtice.

Uvedená kombinácia je vhodná i na podporu procesu liečby možných zápalov koreňových nervov pri vysunutých platničkách a degeneratívnych zmenách chrbtice – osteochondrózy.

Vitamín B obsahujú  celozrné potraviny, strukoviny, orechy, kokos, vajíčka a ryby.

 

Vitamín C okrem imunity má svoj význam pre udržanie zdravého chrbta

 

vitamin-c-na-bolest-chrbtice

Vitamín C  patrí medzi najznámejšie vitamíny. Pomáha nie len na imunitu ale podieľa sa na redukcii sedimentácie pri zápaloch.

Je ideálnym prostriedkom na znižovanie hladiny  histamínu, ktorého veľké množstvo spôsobuje zápaly nervov.

Priaznivo ovplyvňuje proces liečby artritídy a je vhodný pre vývoj a zachovanie pevných stavcov (kostí) a zdravého nervového systému.

Podľa štúdií uvedených na Examine.com približne 2/3 vitamínu C z celkového množstva v tele sa ukladá vo svaloch.

Predpokladá sa, že práve vo svaloch vitamín C poskytuje antioxidačnú ochranu a podporuje biosyntézu karnitínu a kolagénu.

Veľké množstvo vitamínu C sa nachádza napríklad v šípkach, brokolici, citrusových plodoch, jablkách, ríbezľoch a egrešoch.

Odporúčaná denná dávka vitamínu C je 1000 mg denne.

 

Horčík skvelý uvoľňovač napätia svalov chrbta

 

horcik-na-bolest-chrbtice

Horčík aleb magnézium je životne dôležitým minerálom. Jeho nedostatok môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy. A vínimkou nie je ani chrbtica. Aj na Slovensku trpí približne 1/3 Slovákov jeho nedostatkom.

Horčík je skvelým relaxantom. To znamená, že uvoľňuje napäté svalstvo alebo kŕče, čím dochádza i k úľave od bolesti chrbtcie.

Veľké množstvo horčíka sa nachádza v minerálkach, slnečnicových semenách, špenáte, banánoch, kapuste, v červenom víne alebo horkej čokoláde.

Výhodou u horčíka je, že sa ním nemôžete predávkovať. Jeho odporúčaná denná dávka je 300 až 400 mg.

 

Záverom

 

Predstavil som vám 4 životne dôležé látky pre správne fungovanie chrbtice. Ak máte s chrbticou problémy, tak je pravdepodobné, že chýbajú vášmu telu. Preto vám vrelo odporúčam, aby ste vášmu telo dožičili ich dostatočné množstvo.

Môžete ich dopravatiť do svojho tela formou potravín alebo kombináciou pestrej stravy a výživových doplnkov stravy. Ako sú vitamíny a minerály.

 

vyzivove-doplnky-na-bolest-chrbtice-klbov-svalov

Komentáre