Čo hrozí vašej chrbtici a platničkám ak nepijete vodu?

Aj keď stavce sú naozaj dôležitou súčasťou chrbtice, v súvislosti s vodou, by som chcel práve vyzdvihnúť a zdôrazniť zodpovednú funkciu medzistavcových platničiek.

TIP na unikátnu náplasť bez chemického liečiva pre akútne i chronické bolesti krčnej chrbtice >>> UŽ LEN JEDEN KLIK K NÁPLASTI

Cez chrupavkové spojenia zaisťujú pohyblivosť tela jedného stavca voči telu susedného stavca a čo je najpodstatnejšie tlmia vzájomné nárazy tiel stavcov čím ich chránia pred poškodením.

Medzistavcové platničky sú zodpovedné za pevné vzájomné spojenie dvoch susedných stavcov (viz. horný obrázok)

Preto medzistavcovú platničku tvorí gelovité pulpózne jadro, ktoré obsahuje vodu.

Aby platničky mohli svoju funkciu vykonávať zodpovedne a správne evolúcia ich skonštruovala tak, aby si zachovávali ten správny objem vody.

Aby gél z jadra nevytiekol má platnička vonkajší obal z pevnej vláknitej chrupavky (tzv. fibrózny prstenec) a dve chrupavkové (hyalinné) krycie doštičiky, ktoré oddeľujú hubovitú kosť tela stavca od medzistavcovej platničky.

zlozenie-medzistavcovej-platnicky

Zdravé pulpózne jadro medzistavcovej platničky by malo obsahovať do 90 % vody. Avšak množstvo vody v platničkách nie je stabilné. Pri mechanickej záťaži (práca svalov, gravitácia) je voda z platničky vytláčaná a pri ich uvoľnení sa opäť nasaje späť ako do špongie.

K tomu prirodzenému procesu odsávania a nasávania vody z platničky dochádza i pri prechode z dennej aktivity človeka (kedy je vyššia záťaž na platničky) na nočný pokojový režim.

Vtedy sa objem vody v platničkách cez deň zníži asi o 20%. Preto je človek večer o 1-2 cm nižší ako ráno.

Zníženie obsahu vody v medzistavcovej platničke môže zapríčiniť jej nedostatočnú výživu a pri ich častom zaťažení môžu vznikať vo fibróznom prstenci prasklinky.

To vedie k ešte väčšej strate tekutín a k začiatku degenerácie platničky. Pulpózne jadro sa častým zaťažením platničky postupne zmenšuje a to všetko môže viesť až k vyklenutiu (ľudovo povedané vyskočeniu) platničky. Lekársky povedané k protrúzii až hernii disku.

Koľko vody by sme mali vypiť, aby ste ochránili svoje medzistavcové platničky?

Toť je otázka. 🙂 O problematike pitia vody je plný internet. 🙂

Ja sa skôr prikláňam k prirodzenému pravidlu. Tzn. napiť sa vody ak máte pocit smädu.

Ak smäd nepociťujete, tak či máte dostatok vody vám napovie farba moču. Ak je váš moč je tmavožltý, tak ste dehydratovaný. Choďte sa napiť vody.

Ak prijíma vaše telo dostatočné množstvo vody, tak medzistavcové platničky nasajú správne množstvo tekutín a živín počas nočného spánku.

K dostatočnému prísunu tekutín a živín do platničiek prebieha i počas svižnej chôdze v prírodnom teréne. K výžive platničiek dochádza až po 20 minútach chôdze.

Na záver už len malý dodatok

Čistá voda je naozaj životne dôležitá pre uchovanie zdravia vášho chrbta. Preto nasávajte túto vzácnu tekutinu plnými dúškami a ochráňte vašu chrbticu a platničky. 🙂

TIP na unikátnu náplasť bez chemického liečiva pre akútne i chronické bolesti krčnej chrbtice >>> UŽ LEN JEDEN KLIK K NÁPLASTI

Komentáre