ZMIERNITE si svoje UTRPENIE z BOLESTI CHRBTA len drobnými ZMENAMI v živote.

Stiahnite si e-knihu ZDARMA bez zadania E- MAILU a hneď teraz odhaľte 5 zdravých návykov, vďaka ktorým si výrazne uľavíte od nekonečnej bolesti chrbta.

Nedostatok vody príčina bolesti chrbtice a platničiek

voda-ulavi-bolesti-chrbtice

Približne 60% váhy vášho tela tvorí stará dobrá voda. Už len nepatrný pokles jej hladiny môže vyvolať rôzne zdravotné problémy.

Ako napr. svrbenie pokožky, točenie hlavy, malátnosť, zápchu alebo bolesti pohybového aparátu.

Pravidelný prísun pitnej vody podporuje vyplavovanie toxínov z vášho tela a zároveň mu dodáva silu, pružnosť a energiu.

 

….ale ako pitie vody súvisí s vašou chrbticou?

 

Odpoveď na túto otázku nám odhalí pomer vody v jednotlivých častiach ľudského tela.

Zdravé a pevné kosti obsahujú asi 25% vody a funkčné svaly 70% vody svojej hmotnosti.

Chrbtica sa skladá z kostí. Je ich 35 a volajú sa stavce. Medzi stavcami sú uložené medzistavcové platničky a svaly v okolí chrbtice zabezpečujú jej trojrozmerný pohyb do všetkých strán.

Pomer vody vo svaloch a kostiach už poznáme. Ale koľko vody je v medzistavcových platničkách? Možno už tušíte….  až 90% z ich  váhy.

Negatívny dopad nedostatku vody v ľudskom tele vám ani nemusím dokazovať. Stačí ak si urobíte minitest.

Na niekoľko dní znížite dávku čistej vody a hneď pocítite ako bolí hlava, únavu alebo stuhnutosť v pohybe, ktoré zabezpečujú svaly.

Nedostatok vody má jednoznačne dokázateľný negatívny vplyv na pevnosť kostí, flexibilitu a silu svalov a predovšetkým na štruktúru medzistavcových platničiek.

iplikator-proti-bolesti-chrbta

 

Čo hrozí vašej chrbtici a platničkám ak nie je voda?

 

Už vieme, že chrbticu tvoria stavce a medzistavcové platničky. Aj keď stavce sú naozaj dôležitou súčasťou chrbtice, v súvislosti s vodou, by som chcel práve vyzdvihnúť a zdôrazniť zodpovednú funkciu platničiek.

Medzistavcové platničky sú zodpovedné za pevné vzájomné spojenie dvoch susedných stavcov.

Cez chrupavkové spojenia zaisťujú pohyblivosť tela jedného stavca voči telu susedného stavca a čo je najpodstatnejšie tlmia vzájomné nárazy tiel stavcov čím ich chránia pred poškodením.

Aby platničky mohli svoju funkciu vykonávať zodpovedne a správne evolúcia ich skonštruovala tak, aby si zachovávali ten správny objem vody.

Preto medzistavcovú platničku tvorí gelovité pulpózne jadro, ktoré obsahuje vodu.

Aby gél z jadra nevytiekol má platnička vonkajší obal z pevnej vláknitej chrupavky (tzv. fibrózny prstenec) a dve chrupavkové (hyalinné) krycie doštičiky, ktoré oddeľujú hubovitú kosť tela stavca od medzistavcovej platničky.

zlozenie-medzistavcovej-platnicky

 

Zdravé pulpózne jadro medzistavcovej platničky by malo obsahovať do 90 % vody. Avšak množstvo vody v platničkách nie je stabilné. Pri mechanickej záťaži (práca svalov, gravitácia) je voda z platničky vytláčaná a pri ich uvoľnení sa opäť nasaje späť ako do špongie.

K tomu prirodzenému procesu odsávania a nasávania vody z platničky dochádza i pri prechode z dennej aktivity človeka (kedy je vyššia záťaž na platničky) na nočný pokojový režim.

Vtedy sa objem vody v platničkách cez deň zníži asi o 20%. Preto je človek večer o 1-2 cm nižší ako ráno.

Zníženie obsahu vody v medzistavcovej platničke môže zapríčiniť jej nedostatočnú výživu a pri ich častom zaťažení môžu vznikať vo fibróznom prstenci prasklinky.

To vedie k ešte väčšej strate tekutín a k začiatku degenerácie platničky. Pulpózne jadro sa častým zaťažením platničky postupne zmenšuje a to všetko môže viesť až k vyklenutiu (ľudovo povedané vyskočeniu) platničky. Lekársky povedané hernii disku.

 

Koľko vody by sme mali vypiť, aby ste ochránili svoje medzistavcové platničky?

 

Toť je otázka. 🙂 O problematike pitia vody je plný internet. 🙂 Často sa vyskytuje pravidlo piť denne aspoň osem 8 dvojdecových pohárov vody denne.

Ale ja sa skôr prikláňam k prirodzenému pravidlu. To závisí od vašej hmotnosti, úrovni vašej fyzickej a psychickej aktivity, od prostredia a iných faktorov.

To či máte dostatok vody vám napovie pocit vo vašich ústach a farba moču. Ak už máte pocit smädu a váš moč je tmavožltý, tak ste dehydratovaný.

Ak prijíma vaše telo dostatočné množstvo vody, tak medzistavcové platničky nasajú správne množstvo tekutín a živín počas nočného spánku.

K dostatočnému prísunu tekutín a živín do platničiek prebieha i pri pokojnej chôdzy v prírodnom teréne. K výžive platničiek dochádza až po 20 minútach chôdze.

 

Na záver už len malý dodatok

 

Čistá voda je naozaj životne dôležitá pre uchovanie zdravia vášho chrbta. Preto nasávajte túto vzácnu tekutinu plnými dúškami a ochráňte vašu chrbticu a platničky. 🙂

ako-odlahcit-medzistavcovu-platnicku1

Komentáre